Czy warto zasadzić w ogrodzie krzewy owocowe?

Budowa własnego domu to duże wyzwanie. Warto zastanowić się nad jego rozkładem, rozmiarem pomieszczeń oraz tym, co zadzieje się wokół domu. Projektowanie ogrodu najlepiej zlecić fachowcom. Jednak, oczywiście, wiąże się to z dużymi kosztami. Można również spróbować swoich sił i samemu posadzić w ogrodzie na przykład krzewy owocowe, zasiać trawę i tym podobne.

Nie ulega wątpliwości, że coraz mniej osób decyduje się na krzewy owocowe w ogrodzie. Większość osób woli wysiać trawę a całą resztę wybetonować. Wynika to z tego, że coraz mniej osób ma czas zajmować się ogrodem. Żyjemy w czasach, w których bardzo dużo czasu poświęcamy na pracę i nie mamy czasu popołudniami dbać chociażby o owe krzewy owocowe. Jednak propozycja zasadzenia ich w ogrodzie bywa kusząca. Czy może być coś lepszego niż jedzenie w lipcu swoich własnych borówek albo malin, które wyrosły pod naszym nadzorem.

Takie krzewy owocowe zazwyczaj nie są w ogóle sypane nawozami. Wszystko jest super ekologiczne, pyszne i dojrzałe. Wiadomo, że o krzewy owocowe trzeba dbać. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na maliny. Maliny to krzewy owocowe, które mają w zwyczaju rozrastać się bez opamiętania. Warto wstawić w podłoże tak zwane szklane krawężniki, dzięki czemu krzewy owocowe nie będą rozprzestrzeniać się nam po całym ogrodzie. A bez tego typu zabezpieczenia po dwóch trzech latach od posadzenia może się okazać, że owe krzewy owocowe malin przedostały się nawet do ogródka naszych sąsiadów. Maliny puszczają korzenie pod powierzchnią gleby i pojawiać się potrafią w najmniej spodziewanych miejscach.

W ogrodzie posadzić można nie tylko krzewy owocowe, ale również na przykład drzewa owocowe. To już w ogóle rzadko spotykane w nowym budownictwie, a przecież bardzo miło jest jesienią jeść jabłuszka z własnego ogrodu. Nie ulega wątpliwości, że to wszystko wymaga dość dużo czasu, wiosennego przycinania, regularnego nawożenia, zbierania owoców, ochrony przed szkodnikami. Jeśli nie mamy na to czasu, chyba lepiej będzie odpuścić sobie krzewy owocowe w naszym ogródku i posadzić na przykład jakieś mało wymagające rośliny czy drzewka.

Na przykład można zdecydować się na kaliny albo na hortensje. Są to piękne kolorowe drzewka z dużymi kwiatami, które nie wymagają tak dużego zaangażowania i pielęgnacji, jak na przykład właśnie krzewy owocowe. Wszystko jest do zrobienia, jeśli ma się odpowiednią ilość czasu, chęci i zaangażowania w opiekę nad naszym ogrodem. Zielona przestrzeń wokół nas jest bardzo istotna dla każdego człowieka. Bliskość natury daje dużo radości.

About Miejski Ogrodnik

Ogród miejski Przymierze w Białymstoku