Rośliny doniczkowe, których uprawa nie sprawi kłopotu

Nie ulega wątpliwości, że rośliny doniczkowe to najlepsza ozdoba każdego mieszkania. Są piękne, a na dodatek mają możliwość filtrowania powietrza, co wpływa na nasze zdrowie. Wiele osób rezygnuje jednak z ich uprawy, ponieważ boją się, że przez brak czasu lub doświadczenia nie zdołają utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Na szczęście jest kilka naprawdę efektownych gatunków, które dobrze się sprawdzają także w rękach początkujących ogrodników.

Jednym z najbardziej popularnych gatunków jest zamiokulkas zamiolistny. To pochodząca z Madagaskaru roślina o długich, sztywnych liściach, wyrastających prosto z ziemi. Liść składa się z łodygi i dużych, błyszczących listków, ułożonych naprzemiennie. Jest bardzo efektowny, a przy tym naprawdę mało wymagający. To sukulent, który nie potrzebuje częstego podlewania – magazynuje wodę w liściach. Wystarczy nawodnić go od czasu do czasu i w okresie marzec – wrzesień podawać niewielkie ilości nawozu. A nawet jeśli o tym zapomnisz, nic się nie stanie. To żelazna roślina o minimalnych wymaganiach.

Aloes uzbrojony to kolejny przedstawiciel sukulentów, które nadają się do uprawy przez wszystkich. Stosunkowo szybko się rozwija, ciągle wypuszczając od góry nowe liście. Potrzebuje nie za częstego podlewania i odrobinę słońca – nic więcej. A jego mięsiste liście możesz wykorzystywać w domu! Znajdujący się w nich żel służy do pielęgnacji urody.

Kolejną rośliną, która jest bardzo ozdobna, a która ma małe wymagania, jest skrzydłokwiat. To roślina składająca się z delikatnych, jasnozielonych liści w lancetowatym kolorze. Wśród nich czasami pojawiają się kwiaty – białe lub jasnozielone, przypominające wyglądem kwiaty kalli lub anturium. Skrzydłokwiat potrzebuje podlewania średnio co 7 dni, chociaż w czasie upałów może wymagać więcej wody. W sezonie można go także nawozić, ale wystarczy do tego zwykły preparat wieloskładnikowy do roślin zielonych. Roślina jest przepiękna, a przy tym mało wymagająca. Dobrze się komunikuje z właścicielem, pokazując mu, że czas na podlewanie, zwieszaniem się liści.

Kolejną rośliną, która nie będzie wymagała od ciebie szczególnej opieki jest sanseweria, czyli tak zwane języki teściowej. Długie, szablaste liście wyrastające bezpośrednio z ziemi są ozdobione poprzecznymi lub podłużnymi paskami. Ciekawy wygląd i minimalne wymagania to połączenie idealne. Jest to roślina, która dobrze znosi brak podlewania i nawożenia i świetnie czuje się w wielu miejscach. Idealna dla początkujących lub zapracowanych miłośników roślin ozdobnych.

About Miejski Ogrodnik

Ogród miejski Przymierze w Białymstoku