Kwiaty do ogrodu

Czym byłby ogród bez kwiatów? Właściwie swoistym pustkowiem, przestrzenią niedokończoną, która nie ma w sobie ekspresji. A przecież ogród z natury powinien być miejscem, które estetycznie potrafi zachwycić. I dlatego właśnie kwiaty stają się jego swoistym „must have”.

O tym, jakie wybrać kwiaty do ogrodu zawsze decydują potrzeby i oczekiwania jego właściciela. I nie chodzi tutaj tylko o kwestie estetyki. Kwiaty różnią się bowiem nie tylko wyglądem, ale również potrzebami pielęgnacyjnymi. Jeśli więc ktoś ma czas i ochotę spędzać w ogrodzie niemal każdą wolną chwilę, wybrać może rośliny wymagające nieustannej pielęgnacji, czy też rośliny jednoroczne. Jeżeli natomiast zależy komuś na takiej aranżacji, która nie będzie później absorbowała wiele czasu – powinien wybrać rośliny wieloroczne, łatwe w uprawie.

Określenie potrzeb i oczekiwań powinno zawsze towarzyszyć ogrodnikowi na początku, czyli już przy zakładaniu ogrodu. Pozwoli to w przyszłości cieszyć się jego wyglądem i czasem w nim spędzonym. Jakie więc wybrać kwiaty do ogrodu, gdy czasu na ich pielęgnację jest niewiele? Wśród tych najbardziej popularnych wymienić można aksamitki, czy bratki, które raz posadzone, same potrafią zadbać o swoje potrzeby, kwitnąc przez wiele miesięcy. dobrym pomysłem są też nasturcje czy nagietki, które posiadają dodatkowo zdolności samodzielnego namnażania. Wymienione wyżej gatunki, to kwiaty stosunkowo niskie. Z wysokich natomiast zaproponować można piwonie, które też są łatwe w uprawie, a które przez wiele lat potrafią pięknie w ogrodzie kwitnąć.

Dla osób, które uprawą ogrodu się pasjonują i mają na to czas, doskonałym pomysłem są astry, begonie, cynie, czy nasturcje. Wszystkie te kwiaty należą do rodziny roślin jednorocznych. Do dwuletnich zaliczyć można natomiast goździki, malwy, czy naparstnice. Jeśli chodzi zaś o byliny – tu na pierwszym miejscu warto wymienić ciemierniki, dalie, czy tulipany. No i nie sposób nie powiedzieć też o królowej ogrodu, czyli o róży. Ta wydaje się być jedną z najtrudniejszych w uprawie. Odpowiednio zadbana potrafi natomiast odwdzięczyć się swoim pięknem.

Wybierając kwiaty do ogrodu, warto pamiętać, że każdy z nich ma swoje specyficzne potrzeby co do gleby, czy nasłonecznienia. Umieszczając je w niewłaściwym miejscu, nie można spodziewać się tego, że będą zdrowo rosły i pięknie kwitły. Rośliny, które nie lubią słońca, najlepiej czują się w cieniu. A te, które potrzebują mnóstwa energii słonecznej, wspaniale rosną tylko w miejscach bardzo nasłonecznionych.

About Miejski Ogrodnik

Ogród miejski Przymierze w Białymstoku